Aktinolit – tajemství botnání země u italského supervulkánu

10. červenec 2015 13:11

Jde o roztodivný příběh italského přístavního města Puzzuoli, kde v roce 1982 si obyvatelé povšimli, že dno přístavu je zničehonic mělké pro velké lodě. Země od roku 1982 začala narůstat neobvyklou alarmující rychlostí. Fenomén nezůstal bez povšimnutí. Vrhli se na něj experimentální geofyzikové ze Stanfordu a jejich práce přinesla zajímavé výsledky. Město Puzzuoli se rozprostírá kolem supervulkánu Campi Flegrei, a právě v něm vědci objevili tajemství nevysvětlitelného botnání země, s kterým se ještě nikdy před tím nesetkali.

V hlubinách spícího supervulkánu objevili masu „přírodního“ betonu (natural concrete). Důležitá otázka zní: „Jak se mohl v srdci supervulkánu vytvořit vyztužený beton podobající se podstatou betonu vyráběného lidmi?“ Klíčem pro pochopení všech procesů se stal minerál aktinolit, který s grafitem v hlubinách Země dekarbonátoval a vytvořil hydroxid vápenatý, který putoval do mělčích míst zemského povrchu a tam se smísil s pucolánovými sloučeninami (sopečný popel) a tak došlo k tvorbě hydraulického pojiva – přírodního cementu. Navíc vědci  v nadloží pod městem Puzzuoli zjistili přítomnost vláknitých minerálů ettringitu a tobermoritu, jenž  propůjčili vrstvám země neobvyklou pevnost a tvárnost. Hlubinný cement se materiálovou podstatou podobá známému románskému cementu. Objev vědců s největší pravděpodobností tedy vysvětluje neobvyklý otok země, který dokonce vedl k evakuaci přístavního města ale současně může být i inspirací pro jiné zvědavé vědce třeba z oboru stavebních materiálů.

tajemství botnání země

Zdroj: Stanford’s School of Earth, Energy & Environmental Sciences. (2015, July 9). Volcanic rocks resembling Roman concrete explain record uplift in Italian caldera. ScienceDaily. Retrieved July 10, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150709144850.htm
Foto: Tiziana Vanorio
Titulní foto: „Procida flegrea aerea 18-04-05“ por Retaggio – Obra do próprio. Licenciado sob CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Procida_flegrea_aerea_18-04-05.jpg#/media/File:Procida_flegrea_aerea_18-04-05.jpg