Drahý Pt-katalyzátor možná nahradí mnohem levnější varianta ze slitiny Cu a Pt

13. říjen 2015 14:41

Platina patří mezi drahé kovy a hraje klíčovou roli ve výrobě řady látek. Je tu řeč o platinových katalyzátorech, které jsou v současné době naprosto nepostradatelné. Ovšem platina je vzácná a drahá. Známe to všichni čeho je málo a je po tom poptávka, stojí dost peněz. A tak si vědci kdesi v USA na Univerzite Tufs řekli: “ Zkusíme kolik platiny ve slitině s mědí bude stačit  k tomu, aby běžela průmyslově důležitá hydrogenace 1,3 – butadienu.“ Jak řekli, tak vyzkoumali. Zjistili, že jim té platiny stačí docela malinko – na 100 atomů mědi 1 atom platiny.

Zdroj: Tufts University. (2015, October 9). Single atom alloy platinum-copper catalysts cut costs, boost green technology: New generation of catalysts demonstrated for selective hydrogenation of butadiene. ScienceDaily. Retrieved October 13, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/10/151009102032.htm

Obrázek: Tufts University