Louže vody je vědou opravdovou

14. červenec 2015 13:52

Louže vody zná asi každý, jako malé děti v holínkách jsme louže milovali a dnes louže fascinují i vědce… Inu, zamyslela se jedna vědecká skupinka a dumala nad tím, proč se louže nešíří na rovném podkladu do nekonečna? Podle teorie se předpokládá, že by se loužička měla šířit a rozlévat do nekonečna. Jenže ona se do nekonečna nešíří, namísto toho vznikne ostře ohraničená oblast kapaliny – louže.

Nakonec toto tajemství rozluštili výzkumníci z Massachusetts (Institutu of Technology). Vědci přišli na to, že teoretickému popisu šíření kapalinové louže chybí zahrnutí vlivu mrňavých mezimolekulárních sil, které se podceňovaly a nebraly se vážně. Nové vědecké poznatky však ukazují jejich významný vliv, který se proměňuje s množstvím a vlastnostmi kapaliny.

Tento jev se může někomu zdát triviální, avšak jeho objasnění může hrát důležitou roli v oblastech, kde dochází k toku velmi tenkých vrstev kapaliny např.  procesy mazání ozubených kol a strojů, při navrhování chlazení pro mikročipy, aj.

Zdroj: Massachusetts Institute of Technology. (2015, July 8). When you spill water on a table, the puddle spreads — and then stops: Finally researchers know why: Simple everyday phenomenon was unexplained by physics — until now.ScienceDaily. Retrieved July 14, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150708123326.htm

Foto: Jose-Luis Olivares/MIT and Amir Pahlavan