Origami baterie napajená bakteriemi

18. červen 2015 4:31

Origami známe jako japonské umění skládání papíru, které vede k vytvoření ptáka, žáby a jiných drobných překrásných plastik. Jeden inženýr z University Binghamtonu přišel na to, že origami technika může být využita i na poli vědeckém. Má v úmyslu skládat baterie. „Papír je levný a je biologicky odbouratelný,“ říká Choi. „A my nepotřebujeme externí čerpadla nebo stříkačky, protože papír potřebné kapaliny nasaje pomocí kapilární síly.“ Seokheun „Sean“ Choi vyvinul levný způsob výroby baterie, která je napájená bakteriemi (píše se v červencovém vydání časopisu Nano energy). Origami baterie generuje energii z mikrobiálního dýchání bakterií. Energie je získávána ne z více jak kapky bakteriální kapaliny. „Špinavá voda má hodně organické hmoty,“ říká Choi. „Jakýkoli typ organického materiálu může být zdrojem bakterií pro bakteriální metabolismus.“

Jonathan Cohen, Binghamton University Photographer
Origami baterie – Jonathan Cohen, fotograf z Binghamton University

Zdroj: Binghamton University, State University of New York. „Engineer creates origami battery, for five cents.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 10 June 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150610111036.htm>.

Titulní foto: zdroj Flickr, licence CC BY 2.0