Unikátní polymer

9. únor 2016 15:00

Představte si, že by mohl existovat polymer s odnímatelnými částmi a byl by chemicky regenerovatelný. A pak si představte polymer, co se umí smrštit či roztáhnout podobně jako sval. Zcela nový typ hybridního polymeru, který tohle všechno umí se skládá z nanoúseků, které se vzájemně liší vlastnostmi. Polymer byl vyvinut výzkumníky z  University Northwestern.
U hybridních polymerů je fascinující, že dva typy polymerů současně vytváří strukturu, která je od nich zcela odlišná.
Jednoho dne by tento materiál mohl být využit např. v umělých svalech, pro dodávání léčiv  nebo jiných chemických látek, v materiálech s možností samo-opravy apod.

Zdroj: Northwestern University. (2016, January 28). Completely new kind of polymer could lead to artificial muscles, self-repairing materials. ScienceDaily. Retrieved February 2, 2016 from www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160128154827.htm

Obrázek: Mark E. Seniw, Northwestern University