Dr.

Autor: Dr.

Věci známé i neznámé: Žvýkačka

8. březen 2016 12:44

Žvýkat žvýkačku, nebo jak se dříve říkalo žvýkgumu, je všeobecně považováno za projev neslušného chování (zvláště, když vypadáte jako kráva přežvykující na pastvě). Přesto se žvýká již řadu let, dokonce se uvádí až tisíce let. Co se žvýkalo kdysi a co se žvýká dnes? O tom si můžete přečíst na následujících řádcích.

.

V prastarých dobách žvýkali lidé hustou pryskyřici a latex, které vytékaly z různých stromů, dále pak žvýkali sladké trávy, listy, zrna a stonky rostlin, ale i různé vosky.

.

Staří Řekové žvýkali mastix – pryskyřici stromu řečíku lentiškového (Pistacia Lentiscus). Tuto „pražvýkačku“ vyhledávaly zejména ženy, které si žvýkáním čistily zuby a osvěžovaly dech.

.

Za domov žvýkačky však považujeme, a právem, Ameriku. Staří Mayové a Aztékové tradičně žvýkali čikle (chicle). Získává se podobně jako latex přírodního kaučuku nařezáváním stromů, v tomto případě stromů rodu Manilkara  – např. zapota (nebo jinak sapodila) obecná (Manilkara zapota), též Manilkara chicle ze Střední Ameriky. Indiáni žvýkali čikle, aby potlačili hlad, osvěžili si dech a měli čisté zuby. Čikle prý sloužila pro vyplňování děr po vypadlých zubech.

.

Indiáni žvýkali také pryskyřici ze smrku, což počátkem 19. století naučili kolonisty, a tak se ve Spojených státech objevila první komerčně prodávaná žvýkačka. V roce 1848 ji začal prodávat J. B. Curtis pod názvem The State of Maine Spruce Gum – Smrková guma státu Maine. V nově vzniklé Curtisově továrně na žvýkačky lepivou pryskyřici vylepšily přídavkem aromata a parafínu. V roce 1869 zubař W. F. Semple využil jako první patent na výrobu žvýkaček. Mezi hlavní ingredience žvýkačky patřily dřevěné uhlí a křída. O žvýkačkách v pravém slova smyslu šlo asi ale jen stěží.

.

 Vraťme se tedy k čikle. Thomas Adams poměrně neúspěšně experimentoval s touto lepivo hmotou, neboť jeho cílem nebylo vyrobit žvýkačku, ale hračky, gumáky či gumové masky. A pak jednou přidal k čikli příchuť a moderní žvýkačka byla na světě. V roce 1871 již vyráběl lékořicovou žvýkačku Black Jack a jeho žvýkačka Tutti – Frutti se jako první prodávala z automatu. V roce 1880 W. White přidal k čikle cukr, javorový sirup a pro lepší chuť mátový extrakt. Vymyslel tak první peprmintovou žvýkačku – Yucatan gum.

.

Bratři Fleerové dali světu mimo jiné známou značku žvýkaček Chiclets, ale to hlavní co vyrobili, byla první žvýkačka, s kterou šly dělat bubliny – Blibber – Blubber gum.

.

V roce 1891 vznikla nám velmi dobře známá značka žvýkaček Wrigley. William Wrigley mladší začal nejprve vyrábět žvýkačky Lotta a Vassar, v roce 1893 přibyly dodnes prodávané Juicy Fruit a Wrigley ´s Spearmint. V roce 1914 byly doplněny o Wrigley ´s Doublemint a v roce 1944 o Orbit.

.

Od 60. let dvacátého století se začalo přecházet na syntetické materiály. Žvýkačky mají základ v butadien-styrenovém kaučuku, isobutylenu, parafínovém vosku (s kterým se experimentovalo na žvýkačky již v 19. století) a dalších voscích. Dodnes se však vyrábějí jak žvýkačky smrkové, tak žvýkačky z čikle – např. Glee gum, Simply gum či Tree Hugger gum.

.

Co říci závěrem na obranu žvýkaček? Existuje řada výzkumů, které tvrdí, že žvýkáním žvýkaček lze předcházet vzniku zubního kazu a plaku, žvýkačky neutralizují pH v ústech a dokonce prý podporují činnost mozku. No, posuďte sami.

.

Úplný závěr musí patřit Jaromíru Jágrovi, velkému milovníkovi žvýkaček, který v 90. letech natočil reklamu na „pravou americkou žvýkačku“  (video zde).

.

 

Zdroje:

botany.cz
wrigley.com
chewinggumfacts.com 

Obrázek: CC0 Public Domain