Čočka z tekutých krystalů pracuje jako hmyzí oko

2. červen 2015 8:34

Složené hmyzí oči jsou považovány za jeden ze zázraků evoluce a tak vědci z University v Pennsylvanii vytvořili složenou čočku z kapalných krystalů. Unikátní je, že složená čočka se podobá složené čočce hmyzího oka. Vytvořené čočky produkují soubory obrazů s různými ohniskovými délkami, to lze využít pro trojrozměrné zobrazování. Čočky jsou také citlivé na polarizaci světla, předpokládá se, že právě tato schopnost např. včelám pomáhá se orientovat v jejich prostoru. Vědci připravují čočky pomocí optické litografie při pokojové teplotě.

Zdroj: University of Pennsylvania. (2015, May 18). Researchers develop liquid-crystal-based compound lenses that work like insect eyes. ScienceDaily. Retrieved June 2, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150518112024.htm