ms

Autor: ms

Diamant nemusí být vzácností

12. listopad 2015 12:20

Diamant je dnes chápán jako velmi vzácný nerost, ale tvorba diamantů v hlubinách Země může být častější jev, než si dosud myslíme. Alespoň to tvrdí geochemici Johns Hopkins, Dimitri A. Sverjensky a Fang Huang. Výsledky jejich výzkumu představují novou kvantitativní teorii o formování diamantů, ovšem neznamená to, že by mělo být více kvalitních  diamantů pro šperkařský průmysl. Velké množství diamantů jsou totiž tak malinké, že pouhým okem nejsou vidět.

Dosud byl předpoklad, že se diamanty tvoří buďto oxidací methanu  nebo redukcí oxidu uhličitého.

Sverjensky a Huang zjistili pomocí matematického modelu, že tyto drahé kameny se mohou v přírodě vytvořit během chemických reakcí při interakci vody a hornin, přičemž v daném prostředí s pohybem vody mezi horninami přirozeně klesá hodnota pH.

Pokud studie těchto pánů nezamává s diamantovým trhem, určitě nám může přiblížit pohyb tekutin v hlubinách Země a možná více objasnit cyklus uhlíku, na kterém závisí pozemský život.

.

Zdroj: Johns Hopkins University. (2015, November 3). Diamonds may not be so rare as once thought: Chemical model shows a simpler deep Earth formation.ScienceDaily. Retrieved November 12, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151103140444.htm

Obrázek: Diamond – South Africa – Finsch Mine, zdroj wikipedia.com, licence CC BY 3.0