ms

Autor: ms

Nový český lék pro pacienty s HIV

25. květen 2015 7:15

Ke konci roku se na trhu objeví nový lék pro pacienty s HIV. Lék byl vyvíjen vědeckým týmem zesnulého chemika Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie společně s americkou farmaceutickou firmou Gilead Sciences.

Martina Fusek říká, že: „Nové léčivo má daleko lepší profil ve smyslu toxicity na ledviny. Je to úplně nová látka, která byla vyvíjena přímou spoluprací se společností Gilead. Je to úplně na počátku. Zatím ani není zahájena preklinika, takže se uvidí. Zase to patří do látek proti HIV“. Dále dodává: „Máme samozřejmě nějaký podíl na prodejích, ale vzhledem k tomu, že vedení Gilead tvoří velmi zkušení lidé a uvedení takové látky je poměrně drahá záležitost, tak si myslím, že očekávají, že tam budou zisky, které jim vynaložené prostředky vrátí“.

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR získává díky licenčním poplatkům a patentům dr. Holého a jeho týmu více než miliardu korun ročně od společnosti Gilead.

V dalším výzkumu vědci zkoumají antivirotika např. proti smrtelné ebole.

Zdroj: Petra Benešová, Anna Kottová, Čeští vědci slaví další úspěch. Na trhu se objeví nový lék pro pacienty s HIV, 24.5.2015, Český rozhlas 

Foto: C. Goldsmith (licence: CDC/ C. Goldsmith, P. Feorino, E. L. Palmer, W. R. McManus)