Q-uhlík aneb nová forma uhlíku je na světe

7. prosinec 2015 13:52

Q-uhlík je nová forma uhlíku. Mezi známé formy uhlíku patří grafit, diamant, grafen nebo fullerit . Nový materiál se vyznačuje zvláštními vlastnostmi a může najít uplatnění v řadě vědních oborů nebo průmyslových odvětvích. Forma Q-uhlíku je feromagnetická látka, v tom se významně liší od dosud známých forem uhlíku.  Dále z této formy uhlíku lze vyrábět diamanty za pokojové teploty a tlaku. Dokonce je tvrdší než diamant a pokud na něj posvítíte bude zpět emitovat záření – světélkovat.

Vědcům Narayanu a Bhaumikovi (North Carolina State University in Raleigh) se podařilo připravit novou formu pomocí laserové techniky ohřívání. Po rychlém opečení se uhlík rychle chladí doslova „hasí“. V této fázi se vytváří tzv. forma q-uhlíku, která je tvořena hromadou tetraedrálních uhlíků, jako kdyby jste roztříštili strukturu diamantu.

Vědci umí připravit diamantové nanojehly, mikrojehly, nanotečky nebo velkoplošné diamantové filmy. Tyto diamantové výrobky z q-uhlíku mají monokrystalickou strukturu, tzn., že jsou mnohem pevnější než polykrystalické struktury.

Zdroj: North Carolina State University. (2015, November 30). New phase of carbon discovered: Making diamonds at room temperature. ScienceDaily. Retrieved December 7, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151130152005.htm

Obrázek: „Graphite-and-diamond-with-scale“ by Commons:Robert Lavinsky – File:Diamond-and-graphite-with-scale.jpg. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Graphite-and-diamond-with-scale.jpg#/media/File:Graphite-and-diamond-with-scale.jpg