ms

Autor: ms

Supravodič „podomácku“ dělaný

20. duben 2015 10:42

Supravodivá látka? Ta co neklade odpor průtoku elektrického proudu a dokonalé vytěsňuje magnetické pole ze svého objemu. K čemu to je? Výroba levitujících vlaků nebo přenos a uchovávání elektřiny bez ztrát, atd.

Budete potřebovat 100 mg ultra čistého grafitu a za pomalého míchání jej vsypte do 20 ml destilované vody. Směs nechte den uležet a potom ji přefiltrujte přes nekovový filtr. Výsledek přes noc pečte při teplotě 100 °C a nechte vychladnout.

K výsledku svého konání připojte elektrický proud… Voila, supravodič! Za pokojové teploty a prakticky za nulových nákladů.

No a teď přijde to „ale“,  takže jde o velmi křehký stav, trocha drcnutí a celá supravodivost bude pryč. Supravodivost je zachována na velmi malou vzdálenost, která je omezená velikostí grafitových zrnek, tj řád mikrometrů. Podle vědců je supravodivost způsobena „nadopováním“ grafitových zrnek vodíkem z vody. Navazující pokusy budou zkoumat, co se stane, když vodu ve výše uvedeném receptu nahradíme neředěným alkoholem. Každopádně se posuneme dále ve fenoménu vysokoteplotní supravodivost…

 

Zdroj:
Tůma M., Návod, jak snadno vyrobit supravodič z tuhy, rubrika Věda, vtm.cz 
Knížek K., Supravodivost a levitace, Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i., fzu.cz 
Foto: Mike Beauregard – Kimmirut Graphite (licence Creative Commons)