Tajemství pískovce prozrazeno!

15. srpen 2014 11:04

Trvalo to celých 150 let, než bylo odhaleno tajemství krásy skalních pískovcových měst. Tento jev marně luštily generace geologů a geomorfologů. Až teprve teď se tento jev podařilo vysvětlit českým geologům Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Geologického ústavu Akademie věd, Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd a americké Brigham Young University v Utahu.

Jde o nesmírně jednoduchý, dokonalý a  mocný mechanismus. Vědci tento jev vysvětlují i pomocí mimořádně povedeného videa a velmi pěkného článku v časopise Vesmír, kde píší: „Pískovcová skála není ve skutečnosti bezduchá tupá hmota, ale spíše obrovský shluk pískových zrn, jež se vzájemně dotýkají a tlačí na sebe díky své vlastní váze a působením gravitace“ (J. Bruthans).
Autor obrázku: Marek Janáč, časopis Vesmír