ms

Autor: ms

Zhasni a šišinka ti připraví všelék

22. duben 2014 8:09

Jedna paní povídala, že Melatonin je nej… Být zahlcen velkým množstvím informací a desinformací se dnes stává zcela běžnou okolností. Melatonin, o kterém bude řeč, se považuje za všelék, ale jsou to jen předpoklady, a zčásti vědecky neověřené domněnky, které je nutné brát z rezervou, ale hlavně, je potřeba je dokázat, a při tom ověřování můžeme zjistit i něco, co jsme třeba ani nepředpokládali.

Melatonin informuje o vnitřním čase biologických hodin. Tvorba melatoninu, probíhá převážně v noci. Podávání melatoninu podnítí předběhnutí biologických hodin, a to jak u zvířat, tak u člověka. Tohoto účinku se již začíná využívat při letech přes časová pásma na východ, kdy by podávání melatoninu mělo urychlit přizpůsobení se jinému času. Melatonin zlepšuje kvalitu spánku. Podávání melatoninu před usnutím zkracuje dobu usínání a snižuje počet pohybů a probuzení. Melatonin informuje organizmus o roční době. Melatonin ovlivňuje reprodukční schopnost a sexuální chování. Melatonin údajně obnovuje tvorbu protilátek u myší, jejichž imunita byla potlačena akutním stresem. Melatonin eliminuje volné radikály a působí jako antioxidační činitel. Melatonin působí proti rakovině. Melatonin zpomaluje stárnutí.

Je tedy Melatonin zázračným lékem? Především, melatonin není ještě schváleným lékem nikde na světě. K jeho schválení by bylo zapotřebí mnoha klinických testů a žádné farmaceutické firmě se zřejmě tato námaha nevyplatí. Nikdo ho totiž nemůže patentovat, protože si ho tělo vyrábí samo. Ve Spojených státech se melatonin prodává v každé lékárně, podobně jako vitaminy. Melatonin dospělému člověku  nechybí, protože si ho vyrábí v noci sám, pouze ve stáří tvorba melatoninu klesá. Užívání melatoninu se stalo módou ve Francii i ve Velké Británii. Mám taky jeden lék, ponechat si zdravý rozum a dobrou náladu. Více

 

autor obrázku: NASA Earth Observatory/NOAA NGDC

Zdroj obrázku